Добрият психотерапевт

Психотерапията е процес на търсене и откриване на нови възможности.
Снимка: Simon Migaj, www.unsplash.com

Добрият психотерапевт е човечен, квалифициран, коректен и има отлично чувство за мярка в междуличностните взаимоотношения. Поне ние мислим така, а вие сами ще определите за себе си. Ето, някои отправни точки по темата.

Добрият психотерапевт е човечен.

Избрахме това за критерии номер едно, тъй като психотерапията е преди всичко човешко взаимоотношение и след това научно знание. Има базисни качества, които всеки добър терапевт притежава. Според нас, добрият психотерапевт се интересува от човека и неговата душа, той не осъжда другия и има богато разбиране за живота. Добрият психотерапевт умее да слуша, да чува и да разбира. Той е с клиента в психотерапевтичната сесия, за да помага.

Добрият психотерапевт е квалифициран.

В България и другите европейски държави подготовката на един психотерапевт продължава поне 8 години и съдържа над 3200 часа. Този процес включва поне 4 години университетско образование в хуманитарна специалност (психология, социална работа, педагогика, право, филология и др.) след което още 4 години следдипломна квалификация в конкретен метод (модалност).

Психологът и психиатърът не са психотерапевти, ако не са преминали допълнителната 4 годишна специализация в избран от тях метод.

Информация за основните методи (модалности) в психотерапията можете да откриете на страницата на Българската асоциация по психотерапия.

Съветваме ви да се информирате за подготовката на вашия психотерапевт, това е ваше право.

Добрият психотерапевт е коректен.

Основни принципи в психотерапията са тези на конфиденциалността и този на работа в интерес на клиента. Информацията споделена в сесията се пази отговорно.

Добрият психотерапевт спазва уговорените условия за работа с клиента, включително тези за деня, часа и продължителността на вашата среща, цената на сесията и тяхната честота на провеждане.

Вниманието на терапевта по време на сесията е насочено към клиента.

Не е професионално, например, терапевта да отговаря на телефонни обаждания по време на сесията с вас, да ви разказва лични истории и да ви споделя множество примери от личния си живот.

Повече за формата на индивидулната психотерпия, можете да прочетете в статията ни “ Какво е индивидулана психотерапия“.

Как да намерите своя добър психотерапевт?

В случай, че търсите психотерапевт вероятно ще разгледате в Интернет или ще попитате познати кого биха ви препоръчали или пък ще намерите друг вариант за това.

Независимо кой е вашият начин, първоначалната консултация с психотерапевт ще ви донесе преживяване дали сте намерили подходящ за вас специалист или не.

Терапевтът или ще заслужи вашето доверие или не.

Не всеки терапевт е подходящ за всеки клиент. От значение са като метода на работата така и личните човешки качества. Възможно е да се случи да не си допаднете с първия психотерапевт, с който се срещнете за консултация.

Понякога психотерапевтът също може да откаже да работи с даден клиент, тъй като счита, че не би могъл да му бъде достатъчно полезен.

Каква е цената на психотерапията?

Психотерапията се заплаща с пари и усилията вложени в нея.

Ние вярваме, че цената сама по себе си не определя добрия терапевт. По наше знание цените за психотерапия в София варират около 30 до 150 лв. за една сесия.

Що се отнася до усилията, в процеса на психотерапията, е необходимо клиента да спазва догорената честота на сесиите (обичайно един или два пъти седмично) и да има готовност да посрещне и някои трудности свързани с него. Като например да се вглежда честно в себе си.

Добрият психотерапевт не е приятел, той разграничава ясно професионалните от приятелските взаимоотношения.

Важно е да се знае, че добрият психотерапевт не е приятел на клиентите си.

Той не ги допуска твърде близо в личния си свят, за да запази здравословна дистанция. Нали знаете, когато поставим нещо твърде близо до очите си губим фокус. Така е и в психотерапията, в името на достатъчните неутралност и обективност е нужна известна дистанция.

Именно заради това психотерапевтите не могат да терапевтират приятелите и роднините си, дори и последните да искат това.

Така, че не очаквайте добрият терапевт да ви споделя много за себе си, да ви ласкае или да се среща с вас извън психотерапевтичното студио (кабинет).

Добрият психотерапевт не дава съвети и не манипулира.

Психотерапевтът не би следвало са ви съветва или да ви дава идеи как да станете „като него“ или като някой друг. Той няма да ви каже кое е „добро“ и кое „лошо“, кои е „прав“ и кой „е крив“. Вие сам ще преценявате това.

Психотерапевтът е подготвен да ви подпомогне да се справите с трудностите си. Той прави това като ви изслушва, задава въпроси, наблюдава психичните процеси по време на сесията, дава обратни връзки и прочие, за да ви помогне да се познаете по-добре и да разрешите дилемите си.

Психотерапията е взаимен процес, в който, и психотерапевта и клиента имат ключова роля.

Психотерапията би могла да ви помогне да събудите промяната, а вие по своему ще я оползотворите.

Автор: Полина Гиргинова,

тел. 0888 65 56 40.

психотерапевт Полина Гигинова

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *